Origins 72-inch High Bookcase - 801 Coast
Call for Price
Furthest Thing Hand Painted Canvas
Call for Price
Andover End Table
End table featuring a sleek champagne‑brass angular metal base and solid American maple for a refined, handcrafted look. Hidden levelers; 25 in. H x 28 in. W x 28 in. D.
"*" indicates required fields
SKU:
6021-K641B-DKCHESTNUT
Category: End tables
Tags: Bassett Furniture, Brown, Dark Chestnut Maple, End Tables
Description
Practically speaking, the Benchmade Andover end table keeps your lamp, your drink, or your magazine close at hand. Yet it does so much more for your room. Its angular metal base brings a smooth, refined element in sleek champagne brass. The soft, natural beauty of solid American maple lends grace and handcrafted elegance. Hidden levelers ensure that the table sits sturdily on uneven surfaces. Select any Benchmade maple finish to make the table your own.
Additional information
| Dimensions | 28 × 28 × 25 in |
|---|---|
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Chestnut Maple |
| Style | Contemporary |
| Collection | Andover |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Liam Square End Table
Olmsted Round End Table
Rectangle End Table
St. Armand Rectangular End Table
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 20 × 24.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.