CT5013-SD – Monterey Tier Table-Sand
"*" indicates required fields
Description
This modern round side table featuring a nickel nail trim that curves around its silhouette is wrapped in fine Saguran raffia, hand woven on the island of Bohol in the central Visayas region of the Philippines from the fibers of the Tipot palm tree. This raffia features a rich dimensional depth not found in lesser machine woven grasscloth. Comes standard with a lay on glass top.
Product Details
| Material | Raffia, Gmelina Solids |
|---|---|
| Notes | Gmelina solids with RaffiaOne fixed shelf above open shelf at baseNickel finish nail head trimIncludes 1/4″ lay-on glass top |
| Volume | 13 cft |
| Weight | 43 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 26 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Erabella Side Table
Liam Round End Table
St. Armand Rectangular End Table
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 20 × 24.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.