Boxberg Power Recliner
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 34 in |
| Color | Bark, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Wrenleigh Wall Art
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.13 × 74.75 × 2.5 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray/Taupe, Metallic, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of gray, taupe, silver and white. Framed gallery wrapped canvas wall art. Hand painted/silver foil embellishment. D-ring bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tulen Reclining Sofa
| Weight | 177 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 87 × 40 in |
| Color | Brown/Beige, Mocha |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Beauland Accent Bench
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.13 × 45 × 16.25 in |
| Color | Brown/Beige, Ivory |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Other, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Settee. Upholstered in Ivory Textured Fabric. Tufted Back and Tight Seat Cushion with Webbing Construction. Bronze Finished Nailhead Trim. Wood Legs in Dark Finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Galice Oversized Accent Ottoman
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 39.13 × 18.63 in |
| Color | Black/Gray, Light Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Round |
| Series Features | Oversized accent ottoman. Upholstered in light gray faux flokati fur. Hidden non-slip plastic feet in black. |
| Brand | Ashley Furniture |
Taylen Wall Decor
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.63 × 32.63 × 5 in |
| Color | Black/Gray, Black/Natural, Natural |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light, Medium |
| Series Features | Shades of Black, Gray and Natural Polyester Woven Wall Hanging. Indoor/Outdoor Safe. Global Design. Braided Cord for Hanging. |
| Brand | Ashley Furniture |
Phiala Wall Art
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.75 × 52.25 × 4.25 in |
| Color | Brown, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Flower design in sepia tones. Framed gallery wrapped canvas. D-ring bracket for hanging. Horizontal hanging only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bolanburg 65″ Dining Bench
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 68.75 × 6.25 in |
| Color | Brown/Beige, Two-tone, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Unique two-tone finish with a combination of Oak and Acacia substrates combining a trendy textured antique white color with table and server tops finished in a textural weathered oak finish. Rectangular dining table features six convenient drawers for storing smaller items. The -02 upholstered host chair inspired by the trendy deconstructed styles for casual living. The -01 side chairs feature a boxed cushion seat. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. The large capacity server has three doors with lattice design. The tall bunching unit has two drawers, three shelves and open lattice sides. D647-32 rectangular counter table features four convenient drawers for storing smaller items. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. D647-13 round drop leaf counter table converts to smaller square version and has a shelf for storage. The D647-42 table will seat four guests with storage cabinet on one end. Storage cabinet has a drawer located at the bottom with a single adjustable shelf located behind two doors above. D647-09 is made with solid wood, veneer and engineered wood substrate in antique white. Heavy woven polyester fabric with nail head trim. D647-55T/B table sets on a stylish double pedestal base and extends to 103″ long. The D647-08 extra large bench with thick upholstered seat cushion. |
| Brand | Ashley Furniture |
O’keria Wall Art
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.25 × 63 × 3.12 in |
| Color | Brown/Beige, Green, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Tree design in shades of brown, green and cream. Gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Horizontal hanging only. Due the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jennaya Wall Art
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.75 × 63.13 × 33.5 in |
| Color | Brown/Beige, Tan/White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of tan and white. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Vertical or horizontal hanging. Due the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |









