Villham Wall Art
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.25 × 73.5 × 2.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Metallic, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of black, white, gray, taupe and gold. Gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bellecott Wall Art
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.5 × 73.88 × 3 in |
| Color | Black/Gray, Black/White/Blue, Blue, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Series Features | Abstract design in shades of black, white and blue. Framed gallery wrapped canvas. High gloss resin. D-ring bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Olinmere Accent Table (Set of 3)
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 22 × 25.75 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Other |
| Series Features | Accent table set. Constructed of matte black marble and black finished metal. Triangular shaped. Nesting. Set of 3. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bayonne Ottoman
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 27 × 21 in |
| Color | Black/Gray, Charcoal |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Power Recliner
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 34 in |
| Color | Bark, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Macleary Sofa
| Weight | 133.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 82 × 36 in |
| Color | Black/Gray, Navy |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Petrica Wall Art
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.38 × 75.5 × 3.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of black, white, yellow and teal. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket. Horizontal hanging only. Due to the nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jandoree Table (Set of 3)
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 51.75 × 10.38 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Brown/Black |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle, Square |
| Series Features | Urban casual design. Tops and lower shelves feature a laminated paper printed with replicated vintage barn wood over engineered wood substrate. Metal frames with rivet head details and a powder coat finish in an aged black iron coloration. Cocktail table has casters for mobility. |
| Brand | Ashley Furniture |
Roybeck Table (Set of 3)
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.75 × 40.75 × 10 in |
| Color | Brown/Beige, Light Brown/Bronze |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Natural contemporary styling. Constructed with Acacia solids, veneers and engineered board. Features a natural Acacia colored finish combined with a contrasting dark bronze-tone wood frame. Table tops and shelves are highlighted with a butterfly matched inlay pattern. Accent cabinet has a contemporary attitude with its asymmetrical design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Nevilyn Table (Set of 3)
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 48.25 × 7 in |
| Color | Black/Gray, Gray/Black |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Urban contemporary design. Made with a decorative Melamine laminate, engineered wood substrate and metal frames. Tops and stretchers feature a replicated barn wood gray wood grain. Metal legs are finished with a durable matte black powder coat. The oval cocktail and matching round ends will pair nicely with smaller sofas and sectionals. Three-in-one pack. |
| Brand | Ashley Furniture |
Wrenleigh Wall Art
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.13 × 74.75 × 2.5 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray/Taupe, Metallic, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of gray, taupe, silver and white. Framed gallery wrapped canvas wall art. Hand painted/silver foil embellishment. D-ring bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Aniyah Wall Art (Set of 2)
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.88 × 19.75 × 51.13 in |
| Color | Black/Gold/White, Black/Gray, Metallic, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Set of two. Abstract design in shades of black, gray, white and gold. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Vertical or horizontal hanging. Due the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dallson Floor Lamp
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 60.25 × 29 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray/Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Antique brown finished solid wood with heavy saw marks floor lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Entertainment Accessories Electric Infrared Fireplace Insert
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.63 × 33.75 × 27 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | W100-02, 12, 22, 101, 121 fireplace inserts have remote control and battery (CR2025) included and a timer function will automatically turn the unit off within a programmable range from 10 minutes up to 9 hours. W100-02 has 5 levels of flame brightness. Features a removable front frame assembly for placing optional faux glass crystals or natural stone for the flame bed. Ceramic heating element with 6 pre-set thermostat settings. High quality 20W blower fan. Provides up to 4608 BTU/1400W and warms up to 400 sq ft. W100-22 has 4 levels of flame brightness. Features a removable front frame assembly for placing faux glass crystals or natural stone for the flame bed. Lighted embers can be adjusted from orange, blue, purple or auto-cycle for all 3 colors. Infrared heating element with 6 pre-set thermostat settings. Provides up to 5386 BTU/ 1500W and warms up to 1, 000 sq ft. W100-101, 121 fireplace inserts have glowing embers w/5 levels of flame brightness and an infrared heater w/5386 BTU/1500W that warms up to 1, 000 sq/ft of space. There are 7 pre-set thermostat settings and a programmable timer. W100-12 has 5 levels of flame brightness. Realistic looking log set and dynamic glowing embers. Ambient down light with on/off function. Infrared heating element with 6 pre-set thermostat settings. Provides up to 5386 BTU/1500W and warms up to 1, 000 sq ft. Audio speakers built in with Bluetooth connectivity. Touch button controls. |
| Brand | Ashley Furniture |














