Modern Persephone Side Table
Call for Price
Shoreline Sea Salt Chest
Call for Price
CT3007K-DG-FL – Canvas King Bed-Dove Grey
"*" indicates required fields
Description
This bed features rattan and Gmelina framing, with padded and upholstered finished canvas inside the headboard and veneered canvas on out panels. Canvas is finished in a rubbed dove gray and lacquered with a moderate sheen with the rattan framing finished in a rich chestnut creating a beautiful contrast effect.
Product Details
| Material | Rattan, Mahogany Solids, Canvas |
|---|---|
| Notes | Rattan & Mahogany with canvas upholsteryBed slats included |
| Volume | 79 cft |
| Weight | 230 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 230 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84.25 × 86.75 × 60 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Canvas |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.