Shoreline Sea Salt Chest
5-drawer tall chest in Sea Salt distressed white with ribbed top drawers and oil-rubbed bronze pulls. Soft, self-closing guides provide smooth, quiet storage.
"*" indicates required fields
Vintage rustic meets coastal chic in the Shoreline Collection! This cozy cottage-like tall chest fits your storage solution needs! This 5-drawer tall chest in Sea Salt finish has two textured, ribbed top drawers, oil-rubbed bronze pull knobs, and custom oval ring pulls featuring soft, self-closing drawer guides. Rustic meets casual coastal!A Sea Salt distressed white finish and transitional elements give these pieces a comfy, casual feel; perfect for a beach house or if you want to bring some relaxed coastal style home to you. Ribbed top drawers on case pieces bring an element of texture. Drawer fronts are adorned with custom oval ring pulls in an oil-rubbed bronze finish. Case pieces feature soft self-closing drawer guides. A simple, straightforward bed complements the cases and completes the bedroom. Shoreline is a bedroom that will feel at home whether you live at the shore, or simply cherish the relaxed simplicity that a coastal life can bring.
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 38 × 51 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Coastal |
| Collection | Shoreline |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Shoreline Ocean Grey Louvered Headboard
Shoreline Ocean Grey Panel Bed
Shoreline Ocean Grey Panel Bed
Shoreline Sea Salt Dresser
Related products
Pure Modern Bedroom Chest With 5 Drawers
Addison Andover Six Drawer Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.