I3-147 – Yvette Uph California King Bed
"*" indicates required fields
Description
“This elegantly designed bed borrows all of the elements of comfort associated with traditional furniture and marries it to the simple clean lines of a more modern aesthetic. Upholstered in a rich velvet or handsome woven fabric this bed instantly creates the feeling of a calm stately sanctuary.” -Windsor Smith
Product Details
| Material | Maple Solids |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| Volume | 72 cft |
| Weight | 262 lb |
| Leather | 174 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 13.75 yrd |
Additional information
| Weight | 262 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.5 × 78 × 54.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Yvette |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.