Waterfall Brown Round Coffee Table
Call for Price
Waterfall Black King Upholstered Bed
Call for Price
Waterfall Black Queen Upholstered Bed
Bed Size: Queen
"*" indicates required fields
Description
Add effortless style and architectural appeal to your bedroom with the Waterfall Queen upholstered bed. This platform-style bed features a timeless silhouette defined by clean lines and simple geometric shapes. Dark brown-finished base accents add a striking contrast to the deep ebony finish, while the elegantly tufted headboard brings an element of softness to the aesthetic. Expertly crafted from solid rubberwood and oak veneers, and upholstered with sustainable performance fabric, the Waterfall Queen bed offers lasting beauty you can feel good about.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Waterfall |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Headboard Style | Upholstered |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 166.000 lb |
| Product Weight | 166 lb |
| Carton Volume | 16.430 |
Additional information
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 65 × 50 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Waterfall |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Waterfall Black Buffet
| Weight | 114 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 65 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Waterfall |
| Features | Storage |
Waterfall Black King Upholstered Bed
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 81 × 50 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Waterfall |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.