Manhattan Tufted Upholstered Bed
Call for Price

Burton TABLES 50557/56+93410/AA
Call for Price
AE9-705 – Kiftis Chest
"*" indicates required fields
Description
A paneled chest with radiating, organic banded carving, in the spirit of an elaborate carved antique chest. The linear texture comes from a drawing pattern I created, based on a vintage modern ceramic vase.
Product Details
| Material | Oak Veneers, Oak Solids |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | COMBO FINISH: Available as Case/Doors combination ONLY.Behind two doors with railroad silver hardware are two adjustable shelves on either side of center partition.Tip restraint included |
| Volume | 30 cft |
| Weight | 227 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 227 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 46.5 × 36.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Berkshire Penley Drawer Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.