Griffith Park Sienna Display Cabinet
Call for Price
Dunn Leather Swivel Arm Chair
Call for Price
CT5039-FG – Charleston 4 Door Credenza-French Grey
"*" indicates required fields
Description
The Charleston four door credenza is a decidedly modern chest crafted of Saguran raffia, hand woven on the island of Bohol in the central Visayas region of the Philippines. Using the fibers of the Tipot palm tree this raffia features a rich dimensional depth not found in lesser machine woven grasscloth. Tapered legs with chrome plated ferrules. Behind each of the two sets of doors is one adjustable shelf. Tempered glass top included.
Product Details
| Material | Raffia, Mahogany Solids |
|---|---|
| Notes | **Limited Quantities Available**Mahogany solids & Raffia wrapbehind each set of two doors with chrome plated hardware is one adjustable shelfIncludes 1/4″ lay-on glass topTip restraint includ |
| Volume | 36 cft |
| Weight | 494 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 494 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 32 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.