Large Field Chest
"*" indicates required fields
Description
Standing on its tip toes, this well scaled chest has turned legs which lead your eye up to the rounded pilasters. The three generous drawers have an eye catching detail created by floating metal mesh just above the drawer fronts to create a subtle changing pattern which makes you do a double take. Soft natural tones blend to create a finish which plays well with others.
Product Details
| Item Weight | 48 |
|---|---|
| Materials | Sustainably Grown Mahogany |
| Dimensions | W:43.5 x D:20.5 x H:32.5 |
Additional information
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 43.5 × 32.5 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Large |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Large Glass Bowl Set
Large Glass Platter
Large Old Elm Sideboard
Large Peasant Console
Related products
Americana Modern Bedroom 6 Drawer Chest
Maidstone Tall Chest
| Dimensions | 21 × 42 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Pure Modern Bedroom Chest With 5 Drawers
Mapleton 6-Drawer Chest
| Brand | Daniels Amish |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Storage, Wood |
| Style | Transitional |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.