Monet Chest
"*" indicates required fields
Description
**Final Sale – All Items are sold as is, no returns unless damaged upon receipt. The Monet Chest showcases intricate botanic and geometric patterns meticulously crafted with white mother-of-pearl inlay against a cream background. Its two storage drawers make it versatile for a child’s room, a teenager’s room, a dressing room, or a sitting room. This chest is a unique and original work of art, exuding sophistication and craftsmanship in its design. Elevate your living space with the elegance and practicality of the Monet Chest.
Product Details
| Item Weight | 152 |
|---|---|
| Materials | Mango and Camel Bone |
| Dimensions | W:47 x D:22 x H:33 |
Additional information
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 47 × 33 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | White |
| Style | Global/Bohemian |
| Collection | Monet |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern Bedroom 6 Drawer Chest
Mapleton 6-Drawer Chest
| Brand | Daniels Amish |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Storage, Wood |
| Style | Transitional |
Berkshire Penley Drawer Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.