Williams Accent Chest
Classic accent chest with soft-close drawers, pewter ring pulls, and beaded detailing for versatile storage in bedroom or entry. Wood construction with dust dividers; 48 in. W x 20 in. D x 34 in. H.
"*" indicates required fields
Storage and beauty combine in The Williams Accent Chest, a classic must-have home furnishing. A natural fit for the bedroom, the Williams Chest also feels as at home in your foyer or hallway as it does in your living or dining room. Pewter ring pulls adorn each soft close drawer, and intricate beading detail around the top edge speaks to careful craftsmanship. Opt for a gently distressed Adriatic Blue or Lagoon finish to personalize your room with a refreshing pop of color. Or select crisp Porcelain White for a clean and refreshing vibe.
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 48 × 34 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Lagoon |
| Style | Traditional |
| Collection | Williams |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Williams Accent Chest
Williams Nightstand
Related products
Maidstone Tall Chest
| Dimensions | 21 × 42 × 50 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Mapleton 6-Drawer Chest
| Brand | Daniels Amish |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Storage, Wood |
| Style | Transitional |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.