Rhonda Round Ottoman
Call for Price
Paperclip70 STOOLS 44070-26WE/1B11
Call for Price
819-205 – Metro Luxe Dresser
"*" indicates required fields
Description
Simple and elegant, our Metro Luxe nine-drawer breakfront dresser is enhanced with a lovely arrangement of random matched Chestnut Cluster and Maple veneers. The top is accented with an inlay border of shortgrain kingwood and ebony. Ample drawer space, the top right drawer features jewelry trays. Chamfered corners and tapered feet that feature brushed nickel finished ferrules. Square knob hardware matches the ferrules. This piece is a stunning bedroom storage solution.
Product Details
| Material | Maple Veneers, Maple Solids, Chestnut Cluster Veneers |
|---|---|
| Distressing Level | Light |
| Notes | **Limited Quantities Available**COMBO FINISH: Available as Case/Drawers combination ONLY.Short grain ribbon inlay on top. Satin Nickel finish ferrules.Nine drawers with jewelry trays in top r |
| Volume | 37 cft |
| Weight | 302 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 302 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 68.5 × 35.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern Bedroom 9 Drawer Dresser
Maidstone Nine-drawer Dresser
Mapleton 8 Drawer Double Dresser
| Brand | Daniels Amish |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Storage, Wood |
| Style | Amish, Traditional |
Blue Ridge Dresser
| Brand | Daniels Amish |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Storage, Wood |
| Style | Amish, Traditional |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.