CA3-205 – Cadence Six Drawer Dresser – Mocha
"*" indicates required fields
Description
Crafted from Oak Solids and Narrow Heart Oak Veneer the Cadence Six Drawer Dresser is reminiscent of Campaign style furnishings with the Antique Brass trim framing the six, soft close drawers, and the Antique Brass drawer pulls recessed into each drawer. The finish is a rich, deep brown, Mocha that amplifies the metalwork.
Product Details
| Material | Oak Veneers, Oak Solids, Metal |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | CA3 MochaAntique brass metal framing six soft-close drawers with antique brass drawer pulls |
| Volume | 54 cft |
| Weight | 430 lb |
Additional information
| Weight | 430 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 76 × 38 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional (Campaign-inspired) |
| Collection | Cadence |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.