
Stressless® Admiral (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Call for Price
Sway Etagere
Call for Price
CA3-222 – Cadence Two Drawer Nightstand – Mocha
"*" indicates required fields
Description
Crafted from Oak Solids and Narrow Heart Oak Veneer the Cadence Two Drawer Nightstand features Antique Brass trim wrapping around the two separate soft close drawers, and serving as the supports for the suspended top. Antique Brass drawer pulls are recessed into each drawer. The finish is a rich, deep brown, Mocha which amplifies the metal.
Product Details
| Material | Oak Veneers, Oak Solids, Metal, Beech Solids |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | CA3 MochaTwo soft-close drawers with antique brass metal framing, drawer pulls and uprights |
| Volume | 19 cft |
| Weight | 188 lb |
Additional information
| Weight | 188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 34 × 30 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Cadence |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
CA2-146 – Cadence Metal Canopy Poster Bed – King 6/6 – Sand Cerused
CA2-205 – Cadence Six Drawer Dresser – Sand Cerused
CA2-221 – Cadence Single Drawer Nightstand – Sand Cerused
CA2-222 – Cadence Two Drawer Nightstand – Sand Cerused
CA2-301 – Cadence Rectangular Dining Table – Sand Cerused
CA2-305 – Cadence Round 64” Dining Table – Sand Cerused
CA2-401 – Cadence Credenza – Sand Cerused
CA2-531 – Cadence Sweep Dining Chair – Sand Cerused
Related products
Surrey Hills Open Nightstand, Stone Top
Mapleton 3 Drawer Nightstand in Maple
| Brand | Daniels Amish |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Maple, Storage, Wood |
| Style | Amish, Traditional |
| Finish | Cider-503 |
Saybrook Nightstand 4
| Brand | Mavin |
|---|---|
| Color | Bronze, Brown |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.