Newbury Round Bedside Table
Sculptural round bedside table with a curving drawer between two open shelves, finished in textured creamy gesso with a chevron drawer front and polished nickel knob. 22 in. W x 22 in. D x 26.8 in. H.
"*" indicates required fields
The Newbury Round Bedside Table throws a modern curve into the bedside mix of the Newbury Collection. Put a unique spin on your night table options with this sculptural cylinder that features a single curving drawer separating two shelves for display or stacking. The Newbury Side Table has a texural gesso creamy finish, with its drawer front covered in a subtle chevron pattern. Pull the drawer open with a signature beehive knob rendered in polished nickel. While perfectly at home as a nightstand, the table’s modern style invites the Newbury into any room calling for a distinctive occasional or end table.
| Weight | 98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 26.8 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Newbury Parchment Gesso |
| Style | Contemporary |
| Collection | Newbury |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Newbury 5 Drawer Chest
Newbury 5 Drawer Chest
Newbury 6 Drawer Dresser
Newbury Bed Bench
Newbury Bedside Table
Newbury Nightstand
Newbury Panel Bed
Newbury Panel Bed
Related products
Saybrook Nightstand 4
| Brand | Mavin |
|---|---|
| Color | Bronze, Brown |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Cherry Park Night Stand
Love. Joy. Bliss.-Miranda Kerr Home Peony Nightstand
Modern Walker Nightstand
Sanctuary Bedside Table
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.