
Surry Nightstand
Wood nightstand in Flaxen or Truffle knotty white oak with three drawers for organized bedside storage. Includes wire management and a power strip with USB, USB-C, and AC outlets.
"*" indicates required fields
Every bedroom space has different needs, and the Surry 3 Drawer and 1 Drawer Nightstands give you the flex to meet those needs without losing your sought-after design aesthetic. The 3 Drawer option provides extra, out-of-sight storage within arm’s reach of your under-the-covers repose. The 1 Drawer nightstand uses a smaller footprint to provide drawer space along with a display shelf below (bedtime reading, anyone?). Both Nightstands include a powerstrip with USB, USB-C, and AC outlets along with wire management openings. Like the rest of the pieces in the Surry Collection, you can opt for our Flaxen or Truffle finish on the knotty white oak construction.
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 30 × 26.8 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Surry Truffle Oak |
| Style | Transitional |
| Collection | Surry |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Surry Chest
Surry Dresser
Related products
Maidstone Nightstand, Woven Jute
Griffith Park Sienna Drawer Nightstand
Love. Joy. Bliss.-Miranda Kerr Home Love Joy Bliss Bedside Table
Modern Farmhouse Rylie Nightstand
Modern Walker Nightstand
Sanctuary Bedside Table
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.