CAB-462 – Cadence Bar Cabinet – Blue
"*" indicates required fields
Description
With an overscale, traditional moulding profile the Cadence Bar Cabinet feels nostalgic, and yet rendered in high gloss blue lacquer with a beautiful, large, concave disc hardware in antique brass, it is the epitome of modern glamour. Inside the case features a mirrored back panel, recessed lights and six stemware racks, three shelves of bottle storage in both doors as well as under the two pull out drawers. A center work space is covered in a surface of Carrara marble to ensure any spills are easy to wipe away. The antique brass base complements the hardware.
Product Details
| Material | Stone, Metal, Mirror, Marble, Composite Materials |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | Finished in a high gloss, blue lacquer with antique brass metal hardware and base. Behind two doors is a mirrored back panel, recessed lighting with six stemware racks and a Carrara marble wo |
| Volume | 63 cft |
| Weight | 413 lb |
Additional information
| Weight | 413 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 46 × 74 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Cadence |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.