36H-403 - Chelsea Club Cadogan Garden Credenza - Cognac
Call for Price
Alex Chair Rustic Cherry
Call for Price
Akers STOOLS 41431-30WE/1B24CPF4
"*" indicates required fields
Description
The Akers swivel stool is both trendy and relaxed, blending seamlessly with a range of kitchen styles. The padded seat and backrest provide exceptional comfort, while the 360-degree swivel ensures effortless mobility. Thoughtfully designed armrests offer added support, making it easy to sit down and stand up with ease. This barstool is the best companion for both evenings with your friends or savoring your morning coffee.
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Videos
Additional information
| Dimensions | 21.625 × 20.875 × 42.875 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal Grey Polyester |
| Style | Industrial |
| Collection | Akers |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Akers STOOLS 41431-26WE/1B24CPF4
Akers STOOLS 41431-26WE/1B24DAF4
Akers STOOLS 41431-26WE/1B24HBF4
Akers STOOLS 41431-26WE/1B24HFF4
Akers STOOLS 41431-26WE/1B25CPF4
Akers STOOLS 41431-26WE/1B25DAF4
Akers STOOLS 41431-26WE/1B25DBF4
Akers STOOLS 41431-26WE/1B25HBF4
Related products
24″ Ladderback Counter Stool
Fiddler Counter Stool
Jetson Bar Stool
Swoop Arm Uph Stol 2in-sl
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.