Avondale Wrought Aluminum Outdoor Counter Stool
"*" indicates required fields
The Avondale Aluminum Counter Stool, with its architectural-grade powder finish and mid-century contours, offers a sleek addition to any modern outdoor bar area. Crafted with precision, it features a durable, corrosion-resistant aluminum frame, ensuring longevity and ease of maintenance. The clean lines and minimalist design provide timeless appeal, while the plush cushion promises comfort for leisurely alfresco engagements. Enrich your outdoor entertainment space with sophistication and unmatched value while enjoying a comfortable perch ideal for savoring a meal or ice-cold beverage. This item is designed to be enjoyed either with or without a cushion. Please designate your choice in the below “Select a Cushion” dropdown.
| Weight | 8.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 20 × 40.5 in |
| Brand | Summer Classics |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown, Gray, White & Ivory |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Avondale Aluminum |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Living Room Calvin Ottoman
Related products
Americana Modern Dining Bar Stool 30 In.
Sundance Dining – Sandstone Swivel Bar Stool Dining
Blue Leroy Counter Stool
Country Woven Kubu Counter Stool
Jetson Bar Stool
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.