Beck Upholstered Counter Stool
Call for Price
Archie Leather Accent Chair
Call for Price
Beck Upholstered Bar Stool
"*" indicates required fields
Description
Showcasing its smooth grain finish, the Beck bar stool finds balance in its upholstery and sand-hued ash wood. A subtle metal plate detail enhances its durability and aesthetic appeal, offering a perfect mix of style and functionality.
Product Details
| Overall Dimensions | 19.7”W x 21.3”D x 41”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Ash Wood |
| Colors | Sand |
| Weight | 22.6 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 30″ |
| Seat Width | 17.91″ |
| Seat Depth | 17.7″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 30000 |
| Material Cleaning Code | W |
Additional information
| Weight | 22.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.3 × 19.7 × 41 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sand |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Beck |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Beck Upholstered Counter Stool
Related products
Americana Modern Dining Bar Complete 78 In. With Quartz
Lodge Dining Swivel Counter Stool
Charleston Forge Bar and Game Room Wood Seat Counterstool
| Brand | Charleston Forge |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
Gray Fiddler Counter Stool
Hidden Treasures Adjustable Height Pub Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.