Today’s Hours Getting Hours
Bose Hide Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
Expertly crafted with a hammered iron frame in dark bronze, the Bose Stool features a luxurious hair-on-hide leather seat. Its unique texture, sturdy sidebars, and floor protectors make it a durable and stylish choice for kitchen islands.
Product Details
| Overall Dimensions | 16”W x 16”D x 26”H |
|---|---|
| Materials | Embossed Hammered Iron, Hair on Hide |
| Colors | Sparrow Gray |
| Weight | 22 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 16″ |
| Seat Depth | 16″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | SW |
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 26 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Sparrow Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Bose |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bose Hide Counter Stool
Bose Hide Counter Stool
Bose Hide Round Coffee Table
Related products
Americana Modern Dining Bar Complete 78 In. With Quartz
Charleston Forge Bar and Game Room Wood Seat Counterstool
| Brand | Charleston Forge |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.