Avery Loft 49" Open Console DY1021-GHT
Call for Price
Foster Rectangular Chairside Chest
Call for Price
Craegen Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
**Final Sale – All Items are sold as is, no returns unless damaged upon receipt. Quietly stylish, this solid oak stool features slender, yet sturdy, turned and shaped legs and stretchers. The curved back enhances the delicate appearance, while the caned back adds a further touch of delicacy. The comfortable padded seat is upholstered in a neutral performance linen, making it comfy enough for a quick bite, or a lengthy conversation.
Product Details
| Item Weight | 24 |
|---|---|
| Materials | Oak, Cane and Performance Linen Blend |
| Opportunity Buy | YES |
| Weight Capacity | 250lbs. |
| Dimensions | W:19.75 x D:23 x H:36.5 |
Additional information
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.75 × 36.5 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Craegen |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Sundance Dining – Sandstone Swivel Bar Stool Dining
Calhoun Counter Stool
Country Woven Kubu Counter Stool
Hidden Treasures Adjustable Height Pub Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.