Croquet Teak Outdoor Bar Stool 30 In.
"*" indicates required fields
Our Croquet Teak 30″ Bar Stool embodies the ideal blend of sophistication and comfort for your outdoor entertaining spaces. Crafted from sustainably harvested teak in either a natural warm teak or oyster finish that emulates the silvery hue of aged teak, this stool adds a touch of timeless elegance. With or without the cushion, this bar stool offers versatile seating options. Place it alongside an outdoor bar or a high dining table to create an inviting spot for guests to gather, enjoy drinks, or dine al fresco. Its sturdy construction and weather-resistant materials ensure that it will be a mainstay of your outdoor living for seasons to come. This item is designed to be enjoyed either with or without a cushion. Designate your choice in the below “Select a Cushion” dropdown.
| Weight | 18.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 17 × 44.875 in |
| Brand | Summer Classics |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray, Natural |
| Style | Traditional |
| Collection | Croquet Teak |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Croquet Teak Outdoor Arm Chair
Croquet Teak Outdoor Lounge Chair
Croquet Teak Outdoor Side Chair
Croquet Teak Outdoor Sofa
Croquet Teak Rectangle Outdoor Bar Table 71 In. W X 41.87 In. H
Croquet Teak Round Outdoor End Table 24.25 In. W X 22.87 In. H
Related products
Charleston Forge Bar and Game Room Wood Seat Counterstool
| Brand | Charleston Forge |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
Country Woven Kubu Counter Stool
Hidden Treasures Adjustable Height Pub Stool
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.