AE-D41-11 - Augustine Metal Garden Chair
Call for Price
Jackson Bench 36" Backless Bench
Call for Price
Julius STOOLS 44557-24WE/1B69JUF4
"*" indicates required fields
SKU:
44557-24WE/1B69JUF4
Category: Barstools
Tags: Amisco, Barstools, Cream, Cream Bouclé Polyester
Description
The Julius stool is the perfect furniture piece to elevate your kitchen or bar area. Its refined silhouette showcases clean lines that align perfectly with contemporary interiors. Designed for comfort and style, it features a beautifully curved backrest that seamlessly extends into armrests, providing support during long conversations around the kitchen island. And when you’re done, simply tuck it under the counter to save precious space. With its sturdy metal base crafted for long-lasting durability and its undeniable aesthetic, this barstool is an essential addition to any modern home decor.
Additional information
| Dimensions | 21 × 24 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Bouclé Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Julius |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Julius CHAIRS 34557-WE/1B25JUF4
Julius CHAIRS 34557-WE/1B25L8F4
Julius CHAIRS 34557-WE/1B69JUF4
Julius CHAIRS 34557-WE/1B69L8F4
Julius STOOLS 44557-24WE/1B25JUF4
Julius STOOLS 44557-24WE/1B25L8F4
Related products
24″ Ladderback Counter Stool
Blue Leroy Counter Stool
Calhoun Counter Stool
Country Woven Kubu Counter Stool
Jetson Bar Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.