Julius STOOLS 44557-24WE/1B25L8F4
"*" indicates required fields
SKU:
44557-24WE/1B25L8F4
Category: Barstools
Tags: Amisco, Barstools, black, Charcoal Grey Bouclé Polyester
Description
The Julius stool is the perfect furniture piece to elevate your kitchen or bar area. Its refined silhouette showcases clean lines that align perfectly with contemporary interiors. Designed for comfort and style, it features a beautifully curved backrest that seamlessly extends into armrests, providing support during long conversations around the kitchen island. And when you’re done, simply tuck it under the counter to save precious space. With its sturdy metal base crafted for long-lasting durability and its undeniable aesthetic, this barstool is an essential addition to any modern home decor.
Additional information
| Dimensions | 21 × 24 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal Grey Bouclé Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Julius |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Julius CHAIRS 34557-WE/1B25JUF4
Julius CHAIRS 34557-WE/1B25L8F4
Julius CHAIRS 34557-WE/1B69JUF4
Julius CHAIRS 34557-WE/1B69L8F4
Julius STOOLS 44557-24WE/1B25JUF4
Related products
Americana Modern Dining Bar Complete 78 In. With Quartz
Lodge Dining Swivel Counter Stool
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Sundance Dining – Sandstone Swivel Bar Stool Dining
Charleston Forge Bar and Game Room Wood Seat Counterstool
| Brand | Charleston Forge |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
Calhoun Counter Stool
Hidden Treasures Adjustable Height Pub Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.