Back to products
Saybrook File Cabinet Rustic Cherry
Call for Price
Parker STOOLS 44412-26WE/1B24BPF4
"*" indicates required fields
Description
The combination of graphic lines atop an iconic, urban-style frame gives the Parker stool a bold, eye-catching look. Form and function blend seamlessly as the backrest extends and curves into armrests. If you’re looking to give a space an open, airy feel, this stool will do the trick. It can tuck into the island to open up your living space.
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Videos
Additional information
| Dimensions | 19.5 × 22 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey White Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Parker |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern Dining Bar Stool 30 In.
Calhoun Counter Stool
Gray Fiddler Counter Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.