89A-303-V1 - Maison '47 Oval Dining Table - Blonde Cerused
Call for Price
Saybrook Lateral File Cabinet Cherry
Call for Price
Parker STOOLS 44412-26WE/1B25DDF4
"*" indicates required fields
Description
The combination of graphic lines atop an iconic, urban-style frame gives the Parker stool a bold, eye-catching look. Form and function blend seamlessly as the backrest extends and curves into armrests. If you’re looking to give a space an open, airy feel, this stool will do the trick. It can tuck into the island to open up your living space.
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Videos
Additional information
| Dimensions | 19.5 × 22 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Taupe Grey Faux Leather |
| Style | Contemporary |
| Collection | Parker |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Parker STOOLS 44412-26WE/1B24BPF4
Parker STOOLS 44412-26WE/1B25BPF4
Related products
Americana Modern Dining Bar Stool 30 In.
Sundance Dining – Sandstone Swivel Bar Stool Dining
24″ Ladderback Counter Stool
Blue Leroy Counter Stool
Country Woven Kubu Counter Stool
Hidden Treasures Adjustable Height Pub Stool
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.