Back to products
Dara Cherry
Call for Price
Quinton STOOLS 41559-26WE/1B25CPF496
"*" indicates required fields
SKU:
41559-26WE/1B25CPF496
Category: Barstools
Tags: Amisco, Barstools, black, Charcoal Grey Polyester
Description
Nordic design is all about living peacefully and happily together. An island can help open up a room. The Quinton stool blends perfectly into this type of space and creates a natural flow. On first glance, the esthetic appeal of the design is clear. No frills—just good taste, pure and simple.
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| Wood backrestWood is a natural material that can have distinct markings, such as veins, knots, and color variations, which distinguishes it from synthetic products. | Yes |
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Additional information
| Dimensions | 20 × 20 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal Grey Polyester |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Quinton |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Charleston Forge Bar and Game Room Wood Seat Counterstool
| Brand | Charleston Forge |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
Country Woven Kubu Counter Stool
Lanai Counter Stool
Swoop Arm Uph Stol 2in-sl
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.