Today’s Hours Getting Hours
Rooney Leather Bar Stool
"*" indicates required fields
Description
The Rooney Counter Stool features top grain leather and ash wood, combining stealth elegance with a comfortable and inviting dining experience. Its sleek design and durable materials make it an ideal choice for elevating your kitchen island or bar area with modern sophistication.
Product Details
| Overall Dimensions | 18”W x 20.5”D x 38.25”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Ash Wood |
| Colors | Jet Black |
| Weight | 14.3 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 17.25″ |
| Seat Depth | 17″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Material Cleaning Code | X |
Additional information
| Weight | 14.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 18 × 38.25 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Jet Black |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Rooney |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Rooney Leather Bar Stool
Rooney Leather/wood Dining Chair
Related products
Americana Modern Dining Bar Stool 30 In.
Lodge Dining Swivel Counter Stool
Vista Boca Woven Stool
Little Treasures Stool
| Brand | Stickley Furniture |
|---|---|
| Color | Black, Brown |
| Features | Leather, Nailheads, Wood |
| Style | Rustic |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.