
Venice Barstool Arm
"*" indicates required fields
Inlays are optional for this chair. Wood Options for our furniture include Oak, Quartersawn White Oak, Maple, Cherry, Walnut, and Grey Elm as well as some character grade options. We also have a wide range of stains and paints to choose from. See Chair Options.pdf beside Additional Information below for some examples. Chair base can be customized to make 24” Stationary Barchair, 30” Stationary Barchair, 24” Swivel Barstool, or 30” Swivel Barstool. Chair Seats can be customized to add fabric, leather, or premium leather to any chair. Additional Finish Options are 2 Tone Stain, 2 Tone Paint, Paint Rub Thru, Savannah Glaze, Burnishing, Custom Stain Matching, Light Distressing, Vintage Distressing, or Heritage Distressing. Width 24 1/2″ (62.2 cm) Depth 17 1/2″ (44.4 cm) Height 42 3/4″ (108.6 cm)
| Dimensions | 17.5 × 24.75 in |
|---|---|
| Brand | Mavin |
| Color | Brown |
| Collection | Venice |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Country Woven Kubu Counter Stool
Gray Fiddler Counter Stool
Jetson Bar Stool
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.