U Choose Sofa 88 -Special Order
"*" indicates required fields
Description
The U Choose Sofa promises comfort, sophistication and style for every aesthetic. Creating your custom-made design is as simple as: (1) Picking your uniquely individualized/preferred arm style (2) Selecting the most suited cushion core based on your aesthetic and lifestyle needs (3) Considering if you would prefer your sofa to be constructed with welting or without welting (4) Completing the look by selecting your desired leg style and finish
Product Details
| Rolled arm option will be 91 inches wide and arm height will be 25 inches | Yes |
|---|
Additional information
| Dimensions | 40 × 88 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Choose |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Design Options – F9 Sofas
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.