Wayne 26″ Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
With supple top-grain leather and a sturdy ash wood frame, the Wayne Counter Stool offers an inviting blend of comfort and style. Thoughtfully designed soft curved legs add a touch of subtle sophistication. A statement piece designed for both luxurious dining and lasting durability.
Product Details
| Overall Dimensions | 19.25”W x 23”D x 38.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Ash Wood |
| Colors | Autumn Brown |
| Weight | 19.8 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 17.25″ |
| Seat Depth | 19.25″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Material Cleaning Code | S |
Additional information
| Weight | 19.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.25 × 38.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Autumn Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Wayne |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Wayne Dining Chair
Wayne Leather Bar Stool
Related products
Lodge Dining Swivel Counter Stool
Blue Leroy Counter Stool
Country Woven Kubu Counter Stool
Gray Fiddler Counter Stool
Jetson Bar Stool
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.