Mayfield 4784 Glider Recliner
Call for Price
Thompson Panel Arm Swivel Glider Chair
Call for Price
33-3104 – 77″-86″ Bench By The Inch
"*" indicates required fields
Description
Century’s Bench by the Inch is a customizable bench program allowing you to design and create the perfect bench for a foyer, foot of the bed or pull up seating in a living room. Available by the inch in widths from 18” to 53” and depths from 18” to 48” with tufting options and 15 decorative leg options, we are sure our Bench by the Inch series can solve any decorating dilemma. Handmade in our facilities in Hickory, North Carolina. Designed by you, Made by Century.
Product Details
| Material | Maple Solids |
|---|---|
| Seat Type | Tight |
| Notes | COM calculation does not include skirt Available by the inch with tufting options and 15 decorative leg options. Smooth Top is Standard. Button Pull Top +15% upcharge. Tufted Top + 30% upchar |
| Volume | 22 cft |
| Weight | 71 lb |
| Cartons | 1 |
| Leather | 40 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 2.50 yrd |
Additional information
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 68 × 19 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.