Kent Slope Arm Swivel Glider Chair
Call for Price
Miranda STOOLS 44536-26WE/1B61NA
Call for Price
AE-3569S – Karlie Side Chair
"*" indicates required fields
Description
The timeless woven-rush dining chair, from the south of France to the urban breakfast room. Updated for life now with casual seagrass and a new shape. The paneled weave of the chair is inspired by an original mid century modern French antique. The low back, with its unusual book-fold woven seagrass backrest, adds a graphic look to a casual room.
Product Details
| Material | Oak Solids |
|---|---|
| Volume | 10 cft |
| Weight | 46 lb |
Additional information
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 22 × 38 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.