Oxford Arched Mirror
Call for Price
Structures Triple Storage Display - Complete
Call for Price
Beale Leather Side Chair
"*" indicates required fields
Description
The Beale Leather Side Chair brings rustic western charm to your space. Crafted with a blend of oak and alder, its curved wood legs evoke a classic western aesthetic. The upholstered bicast leather seat and back provide a comfortable and supportive design, perfect for long-term seating. Ideal for dining rooms or as an accent chair, it pairs timeless style with everyday functionality.
Product Details
| Item Weight | 18 |
|---|---|
| Materials | Oak, Alder & Bicast Leather |
| Weight Capacity | 250lbs. |
| Dimensions | W:18.5 x D:25 x H:35 |
Additional information
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 18.5 × 35 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Beale |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Beale End Table
Related products
Americana Modern Dining Counter Stool 26 In.
Americana Modern Dining Dining Chair Spindle Back (2/ctn Sold In Pairs)
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.