C7-CC9-3165S – Rae Dining Side Chair
"*" indicates required fields
Description
Our new Rae Dining Chair is a rare mix of style and versatility. Beautifully tapered legs culminating in a delicate pad foot is a finely crafted detail. The tapered and flared back supports inset upholstery that floats within the frame. Its shapely seat is generously proportioned to provide comfort for such a graceful chair. The elegant silhouette makes it a standout piece for transitional and classic spaces.
Product Details
| Back Type | Tight |
|---|---|
| Seat Type | Tight |
| Volume | 17 cft |
| Weight | 20 lb |
| Leather | 21 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 1.75 yrd |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 21 × 37 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.