C7-CC9-3167S – Hoffmann Dining Side Chair
"*" indicates required fields
Description
Inspired by the beauty and utility of Thonet’s Prague Chair, our Hoffmann Dining Chair is a new classic. The perfectly proportioned frame is wrapped with a small inset reveal – a small detail that adds much refinement. Simply styled for everyday use but elegant enough for a formal affair.
Product Details
| Back Type | Tight |
|---|---|
| Seat Type | Tight |
| Volume | 14 cft |
| Weight | 21 lb |
| Leather | 19 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 1.75 yrd |
Additional information
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 20 × 35.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.