CT4004-PN-FL – Tybee Chair-Peninsula/Flax
"*" indicates required fields
Description
Our Tybee Chair is a beautiful silhouette, with pretty tapered legs and a rounded, barrel back. Exceptional here as it is rendered in beautiful mahogany solids with caning stretching around the entire back. An upholstered seat in linen like flax colored fabric. Also available as bar and counter stools.
Product Details
| Material | Mahogany Solids, Cane |
|---|---|
| Notes | Mahogany solids & caning with Flax color upholstery |
| Volume | 16 cft |
| Weight | 44 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 32 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Tybee |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.