Modern Meadow Dining Table
Call for Price
Checkerboard 4 Door Cabinet
Call for Price
CT4004C-PN-FL – Tybee Counter Stool-Peninsula/Flax
"*" indicates required fields
Description
Our Tybee counter stool is a beautiful silhouette, with pretty tapered legs and a rounded, barrel back. Exceptional here as it is rendered in beautiful mahogany solids with caning stretching around the entire back. An upholstered seat in linen like flax colored fabric. Pewter finished metal footrest and cross supports. Also available as a chair.
Product Details
| Material | Mahogany Solids, Cane |
|---|---|
| Notes | Mahogany solids & caning with Flax color upholstery, pewter finish metal footrest |
| Volume | 13 cft |
| Weight | 36 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 20 × 35 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional (Coastal/Organic) |
| Collection | Tybee |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.