Dolton Dining Chair
Call for Price
Chelsea Upholstered/wood Dining Chair
Call for Price
Dolton Upholstered Dining Armchair
"*" indicates required fields
Description
The Dolton Dining Chair combines rustic charm with refined comfort. Upholstered in either premium leather or a luxurious linen blend, and supported by a solid wood frame with a distressed finish, it blends durability and sophistication. This chair is the perfect addition to elevate any dining experience with its timeless style and sturdy construction. Available in Autumn Brown and Beige/Natural.
Product Details
| Overall Dimensions | 21.75”W x 23.5”D x 33.25”H |
|---|---|
| Materials | 88% Polyester/12% Linen, Ash Wood |
| Colors | Beige/Natural |
| Weight | 19.8 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19.25″ |
| Seat Width | 20″ |
| Seat Depth | 18.25″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 26.5″ |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | S |
Additional information
| Weight | 19.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 21.75 × 33.25 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Beige/Natural |
| Style | Transitional |
| Collection | Dolton |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dolton Dining Chair
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Americana Modern Dining Bench Upholstered 58 In.
Americana Modern Dining Counter Stool 26 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.