Hearthside Bench
Handcrafted dining bench made from solid Appalachian maple, versatile for the dining room or foyer. Available in two lengths: 60 in. or 70 in.
"*" indicates required fields
SKU:
4021-0781-GREYLAN
Category: Chairs & Benches
Tags: Bassett Furniture, Brown, Chairs & Benches, Greylan Maple
Description
Inspired seating starts here. BenchMade’s artisans craft each Hearthside BenchMade from solid sustainable Appalachian red leaf maple, its versatility can be showcased with almost any of our dining tables, in any dining area or foyer. Finish choices available in store. Available in two sizes: 60″ or 70″
Additional information
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 70 × 18 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Greylan Maple |
| Style | Rustic |
| Collection | Hearthside |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Hearthside Bench
Hearthside Bench
Hearthside Bench
Related products
Americana Modern Dining Counter Stool 26 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.