Cyrus Mirror
Call for Price
Lyle Creek-hamilton Small Rectangular Coffee Table
Call for Price
Natural Sawyer Side Chair
"*" indicates required fields
Description
The Natural Sawyer Side Chair is crafted from sustainably grown mahogany and upholstered in a durable performance linen blend seat. Bamboo-inspired detailing adds a relaxed, refined touch, blending natural elegance with everyday functionality.
Product Details
| Item Weight | 22 |
|---|---|
| Materials | Sustainably Grown Mahogany and Performance Linen Blend |
| New Intro | true |
| Weight Capacity | 250lbs. |
| Dimensions | W:22 x D:20 x H:36.5 |
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 22 × 36.5 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Traditional (Chinoiserie/Chinese Chippendale influence) |
| Collection | Natural |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Natural Abraham Counter Stool
Natural Chelsea Buffet
Natural Claremont Chair
Natural Fiona Chest
Natural Gimble Arm Chair
Natural Sawyer Arm Chair
Natural Sheridan Sideboard
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Americana Modern Dining Bench Upholstered 58 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.