Stressless® Mint (L) Low Back D350
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Experience true Stressless® comfort with Stressless® Mint. The dining chairs’ soft and inviting design makes them perfect for enjoyable moments around the dining table.The innovative flexibility in the seat and back allows the dining chair to follow the slightest movement of the body. This allows you to enjoy the meal even longer. Choose between high and low back, with or without armrests. Add your personal touch to your dining chairs by designing them just the way you want. Choose from the Stressless® range of materials, colors and all our dining leg types in wood or steel.
Product Details
| Size | Large |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Color | Daisy – Beige |
| Leg color | Matte Black |
| Dining Autoreturn | Yes |
| Dimensions | 24.41 × 19.69 × 36.22 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Daisy – Beige |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Stressless® Mint |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Mint (L) Low Back with Arms D100
Stressless® Mint (L) Low Back with Arms D200
Stressless® Mint Home Office Low Back
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Americana Modern Dining Counter Stool 26 In.
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.