Chatelet Buffet
Buffet with mirrored fretwork doors and a scalloped base in warm Caramel Froth with Paris Vintage accents. Includes one adjustable shelf and antique-inspired bronze hardware.
"*" indicates required fields
SKU:
5351-75900
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Hooker Furnishings, Light Wood
Description
Set a buffet of livable luxury. The timeless Chatelet Buffet features two mirrored fretwork doors, a scalloped base and the soft amber Caramel Froth finish. The accent finish is Paris Vintage, a distressed white with fretwork overlay. The burnished bronze drawer pulls are inspired by antiques. One adjustable shelf.
Product Details
| Carton Height | 37.25 |
|---|---|
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 224.40 |
| Carton Width | 63.00 |
| Depth | 23.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Antique Mirror and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Video2 | https://www.youtube.com/watch?v=2i6_WJYi5TA |
| Video2Comment | Chatelet Collection Video – TV Spot |
| Width | 59.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
Additional information
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 59 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.