Martine End Table - Heavy Cream
Call for Price
Fresh Start Framed Prints, Red, S/6
Call for Price
Dresden Round Dining Table
Round dining table handcrafted from cherry hardwood with a 2 in. thick top and a clean, gently rounded base. Seats 2-4; 48 in. diameter, 30 in. high.
"*" indicates required fields
SKU:
4226-4848-BLONDE
Category: Dining Tables
Tags: Bassett Furniture, Blonde Cherry, Brown, Dining Tables
Description
The Dresden round dining table centers your dining area with a simply beautiful, Scandinavian-like style. Handcrafted in cherry hardwood, the solid wood top is 2″ thick. The beauty of the fine cherry wood grain is also emphasized in the clean-lined, gently rounded base. The natural warm blonde of the cherry wood optimizes the feel of elegance, and can also be enhanced by our darker finish options. Available in two sizes.
Additional information
| Weight | 218 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blonde Cherry |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Dresden |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dresden Rectangle Dining Table
Dresden Rectangle Dining Table
Dresden Rectangle Dining Table
Related products
Americana Modern Dining Island Counter Height Table 72 In. X 42 In. To 90 In, (18 In Butterfly Leaf)
Cedar Fork Dining Rectangle Leg Table
Crossings Downtown 86″ Rectangular Dining Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.