
HideAway Solid Maple Boat Shaped Dining Table
Boat-shaped solid silver maple dining table with self-storing leaves that extend the length from 72 in. to 84 or 96 in. for flexible seating. 30 in. high with a 1 in. thick top.
"*" indicates required fields
Invite sleek elegance into your dining room while accommodating all of life’s modern needs with the HideAway Maple Boat Dining Table. Whether your design tastes run to nautical or mid-century, the sophistication of the boat-shape can help you set the tone for your style as well as your meals. Two 12” leaves are included beneath the table’s surface to extend it from 72” to 84”or 96”, answering your many dining needs with one, custom-designed, heritage table. Constructed of solid silver maple, the top thickness of 1” can be finished with one of three edge profiles. Other personalizing options include 5 leg choices and any of the BenchMade silver maple finishes.
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | HideAway Maple |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
HideAway Solid Maple Oval Dining Table
HideAway Solid Maple Rectangle Dining Table
Related products
Americana Modern Dining Dining Table 88 In. X 42 In. Trestle To 112 In. (24 In. Butterfly Leaf)
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.