Lincoln Rectangular Dining Table
"*" indicates required fields
Description
Bring some iconic gravitas to your dining room. Our Lincoln dining table takes inspiration from influential architect Frank Lloyd Wright, to bring timeless style to the present. Your dinner party’s new showstopper, the Lincoln is perched atop a trestle Parson base crafted with the finest architecture in mind. Able to accommodate up to eight guests, the Lincoln provides ample space for any event. Bring museum quality home to your dining room, with Lincoln.
Product Details
| Collection | Lincoln |
|---|---|
| Carton Volume | 18.130 |
| Carton Weight | 160.000 lb |
Additional information
| Dimensions | 40 × 84 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Collection | Lincoln |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Lincoln Accent Table
| Dimensions | 13 × 13 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Arts & Crafts (Prairie-inspired) |
| Collection | Lincoln |
| Features | Storage |
Lincoln Buffet
| Dimensions | 20 × 67 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Lincoln |
| Features | Storage |
Lincoln End Table
| Dimensions | 26 × 20 × 23 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Arts & Crafts (Prairie-inspired) |
| Collection | Lincoln |
| Features | Storage |
Lincoln Rectangular Coffee Table with Casters
| Dimensions | 25 × 50 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Arts & Crafts (Prairie-inspired) |
| Collection | Lincoln |
| Features | Storage |
Lincoln Square Coffee Table with Casters
Related products
Americana Modern Dining Dining Table 60 In. X 38 In. Rect To 78 In. (18 In. Leaf)
Americana Modern Dining Dining Table 88 In. X 42 In. Trestle To 112 In. (24 In. Butterfly Leaf)
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.