Plymouth Gray Rectangular Dining Table
"*" indicates required fields
Description
Dine and entertain in charming vintage style with the Plymouth rectangular dining table, featuring intricately turned legs for an appealing look. A distressed graywash finish contrasted by a medium brown top adds cottage-inspired character. Accommodate extra dining guests with two removable leaf inserts that increase tabletop space and then conveniently store away when not needed.
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Features | Table Leaves |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 20.441 |
| Carton Weight | 183.000 lb |
| Product Weight | 183 lb |
Additional information
| Weight | 183 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 72 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Plymouth Gray Buffet
| Weight | 236 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 64 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Storage |
Plymouth Gray Dresser
| Weight | 240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 67 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Storage |
Plymouth Gray King Storage Bed
| Weight | 270 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 99 × 82 × 69 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Storage |
Plymouth Gray Nightstand
| Weight | 90.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 30 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Power |
Plymouth Gray Queen Storage Bed
| Weight | 226 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 99 × 66 × 67 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
| Features | Storage |
Related products
Americana Modern Dining Dining Table 60 In. X 38 In. Rect To 78 In. (18 In. Leaf)
Americana Modern Dining Dining Table 88 In. X 42 In. Trestle To 112 In. (24 In. Butterfly Leaf)
Cedar Fork Dining Square Counter Height Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.